Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 2 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dożynki i nie tylko

Od piątku 5 września na zaproszenie Wójta Gminy Turawa, Pana Waldemara Kampy, w naszej Gminie gościliśmy delegacje z zaprzyjaźnionych Gmin Saalfelder Höhe oraz Dřevohostice. W tym też dniu rozegrany został Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego Gmin Partnerskich Gminy Turawa. Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Sali OSP w Węgrach, by współzawodniczyć w rozgrywkach. Kategorie były dwie: dorośli i dzieci. Wśród dzieci naszą gminę reprezentowali uczniowie szkół z Węgier i Osowca. Dorosły skład reprezentacji uzupełniali pracownicy Urzędu Gminy w Turawie oraz nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Turawie. Turniej miał typowo zabawowy charakter, chodziło w nim głównie o dobrą zabawę i zacieśnianie więzów partnerskich. Nasza reprezentacja okazała się bardzo gościnna, ponieważ wśród dzieci pierwsze trzy miejsca zajęli zawodnicy z Czech, a turniej dorosłych wygrał zawodnik z Niemiec. Pocieszeniem było drugie miejsce, które zajął nauczyciel wychowania fizycznego z gimnazjum. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, a zwycięzcy z rąk Wójta odebrali pamiątkowe puchary.

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Po turnieju nasi partnerzy wzięli udział w rejsie po Jeziorze Turawskim. Niestety, po rejsie nasi czescy przyjaciele musieli wracać do domu, z uwagi na obecność dzieci w delegacji. Goście z Niemiec, wspólnie z przedstawicielami Gminy Turawa, usiedli zatem do wspólnej kolacji, w czasie której, mimo, że byli naszymi gośćmi obdarowali nas wspaniałymi prezentami, dodam, bardzo zdrowymi i smacznymi.

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
 

Nazajutrz, po śniadaniu, udaliśmy się wspólnie do Juraparku w Krasiejowie, gdzie przewodnik oprowadził nas po Muzeum Człowieka i całym parku. Z uwagi na panujący upał, było to dość wyczerpujące dla wszystkich wydarzenie, ale myślę, że obfitujące w doznania zabawne i estetyczne. Ponieważ zbliżał się czas rozpoczęcia dożynek, udaliśmy się na pyszny, śląski obiad, z którego pojechaliśmy wspólnie do Węgier, bawić się z mieszkańcami naszej Gminy.

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Niedzielny dzień cała delegacja rozpoczęła od udziału w Mszy Św., po której pojechaliśmy razem nad Średnie Jezioro. Po krótkim spacerze wstąpiliśmy na kawę i przepyszne pierogi, których mogliśmy skosztować aż w pięciu różnych wydaniach. Kolejnym ważnym wydarzeniem było odsłonięcie słupka, na którym widnieją tablice z odległościami do Gmin naszych Przyjaciół. Wskazane na tablicach kilometry określają odległość w linii prostej, czyli najkrótszej drodze do partnerstwa, które trwa już 15 lat w przypadku Wetter, 10 w przypadku Saalfelder Höhe oraz 5 w przypadku Dřevohostic. Drogi do zawiązania partnerstwa nie były proste i żeby nigdy ich nie pomylić wskazaliśmy najkrótszą z możliwych. Przy odsłanianiu tablic oraz w czasie całego pobytu gości, obecni byli Państwo Johanna i Manfred Prediger, którzy byli współinicjatorami zawiązania partnerstwa z gminami z Niemiec. Po tej krótkiej uroczystości i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się wspólnie z delegacjami z Niemiec i Czech do Węgier, by móc się cieszyć razem z mieszkańcami naszej Gminy z obchodów uroczystości dożynkowych.

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

 

Było nam niezmiernie miło gościć w czasie święta naszej Gminy delegacje gmin partnerskich. Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że wspólne działanie i wspólne inicjatywy zawsze przynoszą pozytywny skutek, wymianę doświadczeń i uczą nowych, ciekawych rozwiązań. Mam również nadzieję, że na długo pozostanie im w pamięci pobyt w naszej gościnnej Gminie.

Brak opisu obrazka
Wersja XML